huberts.jpg

workingequitation01.jpg

Dřívější koňaření

O stáji

Stáj Bezděkov funguje od května 2010, kdy jsme se rozhodli přestěhovat své koně z nájemního ustájení k domu. Začínali jsme s jednou dospělou kobylou a ročním hříbětem a postupně přibyli další koně. 

Koně bydlí ve venkovních přístřešcích s paddocky, přes den se pouští do společného výběhu nebo na pastvu. V areálu pastviny máme 20 m kruhovku, jízdárničku 20 x 24 m, zázemí s výstrojí máme kousek od výběhů v domě. 

O ježdění

U našich koní klademe důraz na všestrannost. Objevili jsme disciplínu Working Equitation, která je v ČR poměrně nová, ale spojuje přesně to, co se nám líbí z ostatních disciplín - drezurní proježděnost, trail kde jsou prvky westernu i skoky, rychlost a práce s dobytkem.

Je to disciplína původem ze španělska, ale zvládne ji minimálně v základních třídách každé plemeno, takže poctivě trénujeme a prezentujeme naše koně a stáj.

Zajímá nás také disciplína western trail, která je velmi podobná workingovému testu ovladatelnosti a v budoucnu chceme vyzkoušet extrem trail, který se jezdí na speciálně upravené terénní trati. 

K tréningu obvykle využíváme kruhovku, jízdárnu i travnaté okolí stáje. Protože jsme zakoupili vozík, začali jsme loni vyjíždět i dále. Nejdál jsme byli na dostihovém závodišti v Pardubicích, kde Silvie Go-Go mimo jiné prezentovala disciplínu WE pro širokou veřejnost.

Pracujeme také ze země, na lonži nebo ve volnosti. Inspiraci pro ježdění i práci ze země čerpáme od různých koňáků, např. Vaška Bořánka, Pavla Čechovského, Karola Hollého, Ester Weberové a spousty dalších lidí, a samozřejmě v neposlední řadě přímo od koní.

Tak to u nás vypadá